Keď pomáhajú odborníci na ľudské duše

IPčko.sk- Internetová poradňa pre mladých ľudí

Deň, kedy vypukla vojna na Ukrajine, sa zapísal do pamäte mnohých ľudí v tej najhoršej podobe. Bezprostredné nebezpečenstvo a strach o holý život vyhnali zo svojich domovov tisícky Ukrajincov a hľadať bezpečné útočisko inde. Vojna so sebou prináša obete, materiálne škody a pustoší krajinu. Omnoho bolestivejšie sú však rany, ktoré zostávajú pod povrchom. Rany na duši sa hoja pomaly a nevyhnutná je častokrát aj odborná pomoc a to nie len po tom, ako sa odídenci dostanú do bezpečia. 

Tím psychológov a psychologičiek z občianskeho združenia IPčko zmobilizoval svoje sily a neváhal vyraziť k hraniciam. Psychologickú podporu poskytovali na troch hraničných priechodoch vo Vyšnom Nemeckom, Ubli a vo Veľkých Slemenciach. V ťažkých podmienkach vytvárali bezpečné prostredie a pomáhali dospelým, deťom a seniorom. Každý z nich prežíval extrémne obavy, strach, úzkosť, hnev či paniku. Cítili sa osamelí a stratení, chýbal im domov či blízki, ktorí zostali na Ukrajine alebo prišli o život. Psychológovia a psychologičky z IPčka sa ukrajinským odídencom venovali vo dne v noci. Počúvali ich príbehy, upokojovali ich, snažili sa im dodať nádej a silu, poskytovali im základné informácie. 

Aj keď sú si slovenčina a ukrajinčina v mnohom podobné, hlbší rozhovor s psychológom si vyžaduje jazykové porozumenie. Vďaka tlmočníkom sa jazykovú bariéru podarilo prekonať a pretlmočené slová tak častokrát dodali odídencom silu potrebnú zvládnuť krízový moment. Aby bola komunikácia s odídencami plynulejšia, IPčku sa v spolupráci s partnermi podarilo zriadiť Krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku, ktorá poskytuje ukrajinským odídencom anonymnú bezplatnú pomoc a podporu cez telefón, e-mail a video, a 8 mobilných tímov, ktoré pomáhajú v každom kraji. 

Psychológovia z IPčka sa špeciálne venovali tým najmenším a najzraniteľnejším. Na pomoc si privolali plyšového orangutana Timba ako súčasť tzv. Huggy Orangutan intervencie zameranej na deti zasiahnuté vojnovým konfliktom, ktorá slúži ako prevencia pred posttraumatickou stresovou poruchou. V plyšovej hračke získava dieťa nielen kamaráta, ktorého môže objať, ale aj ochrancu a spoločníka, ktorý mu pomáha prekonať strach, zmierniť prejavy stresu a úzkosti a odohnať nočné mory. 

Odídenci utekajúci pred vojnovou agresiou hľadajú útechu, ubezpečenie, že ťažkú situáciu dokážu zvládnuť a že na ňu nie sú sami. A našli ho vďaka obetavosti a ochote nezištne pomôcť 50 psychológov priamo z radov IPčka a ďalších 20 psychológov, ktorí sa k tímu pridali ako dobrovoľníci. V roku 2022 poskytlo IPčko 82 110 služieb prvej psychologickej pomoci, odborných krízových intervencií, poradenstiev a rozhovorov ľuďom zasiahnutým vojnovým konfliktom na Ukrajine. Odídenci tak vďaka IPčku majú šancu na lepší život. Stačilo tak málo. Byť človekom a pomôcť. 

Obetavosť a stovky hodín práce psychológov z IPčka a ďalších predstaviteľov mimovládnych neziskových organizácií neostali nepovšimnuté. Pomocnú ruku tým, ktorý pomáhali a stále pomáhajú odídencom z vojnou postihnutej Ukrajiny, podáva Národný projekt Pomoc osobám z Ukrajiny pri ich vstupe a integrácii na území SR – MNO (EU-CARE). Tento projekt vznikol z iniciatívy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a je poďakovaním štátu za prácu a nasadenie neziskových organizácií či zariadení cirkví. Vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Fondu regionálneho rozvoja v týchto dňoch postupne prichádzajú na účty organizácií zapojených do národného projektu EU-CARE finančné príspevky za činnosť pri poskytovaní bezprostrednej pomoci odídencom z Ukrajiny. Mimovládne organizácie, nadácie či účelové zariadenia cirkvi môžu tieto finančné prostriedky v celkovej výške 12 miliónov eur využiť aj na rozšírenie už poskytovanej pomoci či ďalšie plánované aktivity v oblasti integrácie odídencov do slovenskej spoločnosti. 

Medzi úspešných žiadateľov v národnom projekte EU-CARE patrí aj IPčko, ktorého psychologičky a psychológovia tak môžu pomáhať aj naďalej. Tentokrát však na to už nie sú sami. 

Podrobnosti o Národnom projekte sú zverejnené na webovom sídle projektu https://eucare.osf.sk/ a webovej stránke ESF www.esf.gov.sk.