Pod znakom červeného kríža

SLOVENSKÝ ČERVENÝ KRÍŽ, ÚZEMNÝ SPOLOK LUČENEC

Ešte pred dvomi rokmi väčšina z nás vnímala vojnu ako niečo abstraktné, vzdialené, patriace do minulosti. Ak sme aj niekde zachytili nejaké správy o vojne, prichádzali z veľkej diaľky. Žili sme v presvedčení, že v našej západnej civilizácii sú vojnové konflikty minulosťou. 24. februára 2022 sa však všetko zmenilo, keď ruské vojská prekročili ukrajinské hranice.

Vojna sa dotkla každého z nás a stojí za ňou množstvo príbehov. Po jej vypuknutí Slovensko zmobilizovalo svoje sily a podalo pomocnú ruku. Našťastie sa našlo množstvo dobrovoľníkov, ale aj zdravotníckych a iných profesionálov ochotných pomôcť ľuďom v núdzi. Za jedným z týchto príbehov stoja aj dobrovoľníci Červeného kríža, ktorí pomáhajú na celom svete chrániť zdravie, životy či dôstojnosť ľudí zasiahnutých následkami vojen, prírodných katastrof či epidémií bez ohľadu na národnosť, pôvod, sociálne postavenie či náboženské a politické presvedčenie. Starajú sa o ranených, poskytujú zdravotnú starostlivosť spĺňajúcu prísne medzinárodné štandardy a zabezpečujú základnú humanitárnu a materiálnu pomoc.

K odkazu a ideálom kolegov z medzinárodného Červeného kríža sa hrdo hlásia aj dobrovoľníci z jeho zastúpenia na Slovensku. Na krízu na hraniciach zareagoval Slovenský Červený kríž okamžite a do nezištnej pomoci odídencom z Ukrajiny sa zapojili všetky jeho územné aj miestne spolky. Výnimkou neboli ani dobrovoľníci združení v územnom spolku Lučenec (SČK Lučenec), ktorým sa podarilo okamžite zorganizovať zbierku. Odídencom z Ukrajiny tak mohli poskytnúť teplé prikrývky, vankúše a teplé oblečenie vrátane hrubých svetrov, vetroviek, rukavíc či čiapok, ktoré im pomohli lepšie sa vysporiadať s nástrahami mrazivého zimného počasia. Samozrejmosťou boli aj trvanlivé potraviny a hygienické potreby.

Nezabudlo sa ani na najmenších. Kým rodičia v rýchlosti balili najnevyhnutnejšie veci, nie vždy zvýšil čas pribaliť si plyšových kamarátov či obľúbené hračky. V Lučenci si preto deti mohli nájsť nových kamarátov. Prekonať strach z nového prostredia pomohol detským utečencom aj letný tábor v réžií SČK Lučenec. Cieľ nebol len spríjemniť ukrajinským deťom prázdniny, ale aj ich inklúzia do slovenskej spoločnosti. Celkovo 13 ukrajinských detí si tak po náročnom období užilo bezstarostné leto a nadviazalo priateľstvá na celý život.

Dobrovoľníci zo SČK Lučenec s odídencami z Ukrajiny úzko spolupracovali a pomoc prispôsobovali ich potrebám. Pomáhali im nájsť vhodné ubytovanie či zorientovať sa na pracovnom trhu. Spolu sa bezprostredne po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajine obrátilo na SČK Lučenec 1 742 odídencov. Každému jednému z nich neváhali dobrovoľníci so znakom červeného kríža na hrudi podať pomocnú ruku. Každý človek odkázaný na pomoc si zaslúži našu pozornosť. Lebo presne to z nás robí ľudí – schopnosť navzájom si pomôcť a byť jeden druhému oporou v ťažkej situácii. Dobrovoľníci zo SČK Lučenec nám dokazujú, že ľudskosť ešte nevymrela.

Obetavosť a stovky hodín práce dobrovoľníkov zo Slovenského Červeného kríža a ďalších predstaviteľov mimovládnych neziskových organizácií neostali nepovšimnuté. Pomocnú ruku tým, ktorý pomáhali a stále pomáhajú odídencom z vojnou postihnutej Ukrajiny, podáva Národný projekt Pomoc osobám z Ukrajiny pri ich vstupe a integrácii na území SR – MNO (EU-CARE). Tento projekt vznikol z iniciatívy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a je poďakovaním štátu za prácu a nasadenie neziskových organizácií či cirkví. Vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Fondu regionálneho rozvoja v týchto dňoch postupne prichádzajú na účty desiatok organizácií zapojených do národného projektu EU-CARE finančné príspevky za činnosť pri poskytovaní bezprostrednej pomoci odídencom z Ukrajiny. Mimovládne organizácie, nadácie či cirkvi môžu tieto finančné prostriedky v celkovej výške 12 miliónov eur využiť aj na rozšírenie už poskytovanej pomoci či ďalšie plánované aktivity v oblasti integrácie odídencov do slovenskej spoločnosti.

Medzi úspešných žiadateľov v národnom projekte EU-CARE patrí aj Slovenský Červený kríž, územný spolok Lučenec. Dobrovoľníci SČK Lučenec tak môžu pomáhať aj naďalej. Tentokrát však na to už nie sú sami.

Podrobnosti o Národnom projekte sú zverejnené na webovom sídle projektu eucare.osf.sk a webovej stránke ESF www.esf.gov.sk.